Як створити і зберегти сім’ю (Частина 4)

Правильне відношення до фінансів допомагає зберігати любов у сім’ї, служити іншим. В залежності від ставлення до грошей вони можуть стати як благословенням, так і прокляттям. Матеріальний підхід до життя взагалі може стати вбивцею сімейних відносин і відносин з Богом, тому важливо знати Божу волю на це питання. В Біблії дуже багато сказано про фінанси і те, як ставитися до них. Йосипа фінанси не зіпсували, він ходив перед Богом і не став рабом мамони. Акіла і Пріскіла мали фінансові труднощі, але це не заважало їм служити Господу. Закхей зрозумів все правильно і роздав багатство. Соломон же не витримав випробування, так само як Іуда, Ананія і Сапфіра, багатий юнак...

Що нам відомо з Біблії про гроші? 

(Ог. 2:8) Всі фінанси і гроші світу належать Господу. Не намагайся присвоїти те, що не твоє. 

(Екл. 5:18) Вміння правильно розпоряджатися багатством – це Божий дар. Бог дає нам можливість заробити, щоб потім правильно розпорядитись, користуватись, насолодитись працею, взяти свою долю заробітку.

(Повт. Закону 8:17-18) Бог попереджає, щоб ми не надимались заробітками, а пам’ятали Того, Хто їх дає. Багато людей вважає, що успішність є результатом освіти, роботи, мислення, здатності  заробляти гроші. Господь же вчить свій народ, що сила набувати статок йде від Нього. За допомогою грошей можна багато досягнути, але є речі, яких не купиш навіть за великі гроші, їх може дати тільки Бог.

(Матв. 6:20) На жаль, кожна людина є учасником постійної боротьби між матеріальним і духовним. Ми живемо у матеріальному світі, маємо фізичні потреби і підпадаємо під постійні атаки світу споживання. Ця проблема не нова, з нею стикалися люди усіх часів. Еклезіаст витратив життя на набуття матеріальних благ, але прийшов до висновку, що це суєта. Великий полководець Олександр Македонський завоював весь доступний йому світ, добився максимального успіху в гонитві за земними благами, дійшов до межі своїх володінь, і заплакав, бо досяг краю можливостей у погоні за тим, що не може замінити важливіші, духовні цінності.  

(1 Тим. 6:10) Любов до грошей приносить напруження в сімейне життя, є коренем багатьох людських проблем. Фінансові питання приводять до конфліктів, гніву, розчарування, занепокоєння, гордості та інших неприємностей. Самі по собі гроші не є злом, проблема виникає, коли ми закохуємося у них, покладаємо на них надмірні надії, неправильно розпоряджаємося або зазіхаємо на те, що взагалі нам не належить.

Випробування фінансами проявляє, хто ми є насправді, незалежно від того, чи це випробування їх відсутністю чи наявністю. Гроші є відповіддю на багато питань. Дай людині гроші – і все стане ясно, вони покажуть, хто вона є насправді, на що здатна, заради чого живе. Іуду до пори до часу ніхто не викрив, але його проявили гроші. В наш час кожна сім’я знаходиться під впливом фінансів, їх або не вистачає, або забагато. Біблія вчить, що відношення до грошей – показник наших відносин з Богом. Фінанси – це інструмент, який показує людське серце, характер, життєві пріоритети і цінності.   

Що робити, щоб наші сім’ї мали радість і благословення? Щоб зорієнтуватися у цьому, в Біблії виділено 3 категорії сімей по їх відношенню до фінансів:

  1. Сім’ї, які люблять багатство. (Екл. 5:9) Сім’ї, які люблять багатство, ніколи не наситяться ним, їм завжди буде мало, це руйнуватиме сім’ю. Треба помічати такі речі в собі та позбуватися їх. (1 Тим. 6:9-10) Сім’ї, які над усе прагнуть збагатитися, ніколи не будуть задоволеними, матимуть скорботу і в кінцевому результаті можуть відійти від Господа. Щоб цього не сталося, треба любити Бога і цінувати те, що Він дає. 
  2. Сім’ї, що сподіваються на багатство. (Прип. 11:28) Ті, хто робить ставку на матеріальне, будуть розчаровуватися, переживатимуть труднощі, падатимуть. Спочатку падає дух, а потім і здоров’я. (Луки 6:24) Сім’ї, що живуть заради багатства, рано чи пізно будуть мати проблеми. У цьому відношенні може дати тверезість лише Бог. (Луки 18:24) Ми також можемо бути схожими на цього юнака. Те, на що ми розраховуємо, може віддалити і відвести від Бога. Ті, хто спирається в житті на одне багатство, не ввійдуть у Боже Царство.
  3. Сім’ї, які вірно користуються багатством.  (Матв. 6:19-33) Якщо сім’я не направлена на цінності Царства Небесного, неправильно ставиться до фінансів, приходить "міль і ржа". Якщо не розуміє і далі, приходить злодій, підкопує і краде. Ісус говорить про те, що де знаходиться наш скарб, там буде і наше серце, тому Він закликає збирати не на землі, де крадуть злодії і нападає міль та ржа, а на небі. Бог не вимагає не мати і не набувати статку, Він наказує правильно ним користуватися, вкладаючи у вічне. (Фил. 4:6-7) Біблія вчить нас не хвилюватися, а в молитві прохання відкривати свої потреби перед Богом. Христос каже, щоб ми не турбувались про їжу і одежу, а шукали Царства Божого і правди його, тоді все інше докладеться. Не піклуйтеся про завтрашнє, Бог Сам про це попіклується. Він обіцяв, що праведник ніколи не стоятиме з  простягнутою рукою. Правильно відносьтесь, правильно розпоряджайтесь, положіть турботи на Господа, і Він звершить. Сподівайтеся на Бога. Навчіться бути задоволеним тим, що Він дає.

Подивись, чи у твоїй сім’ї немає великої любові до грошей, чи немає такого, що ти залишаєш заради роботи духовне. Не надійся на багатство, щоб воно не зруйнувало сім’ю. Вірно розпоряджайся грошима. Правильно вкладай фінанси. Не турбуйся про потреби, а шукай Бога. Нехай Бог Благословить нас правильно відноситися до фінансів, щоб від цього не страждали наші сім’ї!      

(проповідь Олега Бешти)